Тема. Микола Вінграновський. Основні відомості про поета, прозаїка, перекладача, кіномитця, сценариста. «Цю жінку я люблю» - взірець інтимної лірики. «Губами теплими і оком золотим» . Філософічність осмислення буття.
1. Слово вчителя.
- У передмові до "Вибраних творів" М.Вінграновського видатний літературознавець І.Дзюба написав проникливі ключові слова про те, "що ядром поезії Вінграновського, осереддям, навколо якого розгортається увесь вміст душевного життя і до якого все так чи інакше знову і знову повертається, все невтримно тяжіє. Це - народ, нація, Україна... Це просто те, чим живе його душа".
Перефразовуючи відоме висловлювання, не знаєш, кому надати перевагу - поетові-громадянину й патріотові, мудрому філософові, тонкому цінителеві пригоди чи ніжному лірикові-романтику...
2. Перегляньте відео.
3. Опрацюйте опорний конспект.ЗАУВАЖТЕ!
Джерело: https://vseosvita.ua/library/prezentacia-do-uroku-ukrainskoi-literaturi-na-temu-m-vingranovskij-zbirka-intimnoi-liriki-cu-zinku-a-lublu-11-klas-22002.html
4. У зручній для вас формі складіть і запишіть основні відомості про М.Вінграновського. (4б)
5. Прочитайте поезію М.Вінграновського "Цю жінку я люблю..." в підручнику - с. 169.
6. Виявляємо літературну компетентність.
- Дайте письмові відповіді на запитання(відповіді повинні бути повними!)
1) До якого виду лірики належить цей вірш?
2) Якого значення в поезії "Цю жінку я люблю..." набуває образ жнив?
3) Як ви зрозуміли образи "чорний чай", "чорний чай Цейлону"? Як вони пов'язані з образом лиману?
4) Чому поезія завершується образом гарману? (4б)
Довідка. ГАРМА́Н (те саме, що тік) – 1) розчищене місце, спеціально підготовлений майданчик надворі або в приміщенні для молотьби, очищення і просушування зерна; 2) скирти, стіжки, ожереди і т. ін., що стоять на такому місці.
7. Слово вчителя.
- Збірка – «Губами теплими і оком золотим» (1984р.) - найбільш багатогранна збірка віршів Миколи Вінграновського. Автор переходить від спогадів про дитинство до життєвих реалій, поєднує пейзажну лірику з інтимною, і робить все це дуже гармонійно. У цій збірці поет створив світ, в якому можна по-доброму сумувати, думати і заглядати в потаємні місця людської душі.
8. Перейдіть за покликанням. Прочитайте поезію М.Вінграновського "Слово".
http://litnik.org/index.php/poeziya/mikola-vingranovskij1
- Запишіть тему, ідею вірша. (3б)
Немає коментарів:
Дописати коментар