Тема. Психологічна переконливість розкриття образу Мартина Борулі. Складання анкети головного героя
1. Слово вчителя.
- Один
із методистів, дослідників літератури, Н. Думанський склав «формулу» життєпису
комедійного героя. Спробуємо й ми за цією формулою схарактеризувати образ
Мартина Борулі, героя однойменного твору І. Карпенка-Карого, враховуючи поки що
лише комедійний бік його характеру.
2. Дослідження-спостереження.
1) «Докомедійна» фаза; свідчення про те, яким герой був раніше.
Гервасій говорить про Борулю: «Я тебе, Мартине, не пізнаю. був чоловік, як і всі люди, тепер же…». І Омелько засвідчує: «…Поки був чоловік, і не вередував, а як…» Мартин Боруля раніше «був чоловік, як і всі люди», тобто був не таким, яким бачимо його в комедії
2) Фаза фантазії, або ідея-фікс (в один прекрасний день героя комедії «осіняє» незвичайна ідея). Це ж і мета, але нереальна, помилкова, нездійсненна.
Фантазія Мартина Борулі в тому, що він «уродзоний шляхтич, записаний во 2-ю часть дворянської родової книги». Але цей факт якось затерся, загубився, то його треба поновити, довести, підтвердити. Тому Боруля і став на «таку лінію». Він навіть знайшов (купив?) 12 свідків, які підтвердили, «що весь рід Боруль завше вів роджизні, свойственний дворянам.»
3) Фаза зустрічі.
Боруля зустрічається з Красовським, у якого орендує землю і якому платить «чинш». Той називає його «бидлом», «хлопом», ображає. Герой не може відповісти «на рівних, бо дійсно належить до нижчого від дворянства селянського стану»
4) Фаза досягнення мети. Пізнання і діяння.
Процес досягнення мети героєм — це його взаємодія з навколишнім, з обставинами. Він завжди є інтенсивним, поверховим і помилковим. Герой часто одержує звістку або дуже хоче одержати. Мартин Боруля наказує Омелькові: Герой комедії часто здійснює пізнавальні дії, про все розпитує. Боруля питає про жениха для Марисі: «А він же сам має який чин чи так ще — канцелярист?» Герой комедії ні в що не вникає глибоко, він усе сприймає на віру. Самоорганізацією Боруля займається, щоб виглядати якнайкраще для інших або щоб взагалі утвердитись у новому способі життя, коли це було його метою. Мартин Боруля намагається змінити стиль свого життя: Марусю змушує сісти за п’яльця («панське» заняття), від дітей вимагає звертатися до себе та дружини
5) Фаза торжества.
Для комедійного героя дуже характерними є дії-реакції, зокрема вираження радості, торжества. Будь-яка зміна ситуації, досягнення аби чогось незначного, але бажаного дуже тішить героя, і він відразу ж виражає свою радість Мартин. Він. Жених!.. (До дверей) Душко! Палазю! Приїхав! Жених приїхав! Одягайтесь мерщій! А Господи, аж серце забилось! Прийнять треба на славу.
6) Фаза прозріння. Фаза самобичування.
Прозріння героя настає раптово і несподівано. Впевненість у тому, що мета досягнута, була помилковою. Радість змінюється відчаєм (або навпаки). Герой розуміє свою помилку, як розуміє й те, що у всьому винен сам. «Я вже й сам не знаю, хто я: чи Боруля, чи Беру-ля… Жаль живий бере за серце.
3. Складіть і запишіть у зошити анкету головного героя трагікомедії. (7б)
4. Поміркуємо.- Дайте усні відповіді на запитання.
1) Що можна сказати про особисті якості Мартина Борулі?
2) Яким, на вашу думку, він був господарем?
3) Яким було його ставлення до родини? До грошей?
5. Складіть ґроно-характеристику Мартина Борулі. (5б)
Немає коментарів:
Дописати коментар